Zlatá medaile Univerzity Palackého pro Miroslava Zikmunda

Akademické dny 2009, red, Žurnál Univerzity Palackého v Olomouci, č. 17, 27. 2. 2009
Od úterý 17. 2. až do soboty 21. 2. probíhal letos slavnostní program Akademických dnů UP 2009. Jsou pořádány u příležitosti výročí znovuobnovení olomoucké univerzity v roce 1946.
Ve středu 18. 2. 2009 se mimo jiné uskutečnily dvě události, které spojila osobnost legendárního cestovatele Miroslava Zikmunda. Ve středu v dopoledních hodinách obdržel Miroslav Zikmund, na návrh děkana FF UP prof. Ivo Bartečka, CSc., Zlatou medaili UP z rukou rektora prof. L. Dvořáka v prostorách auly. „Miroslav Zikmund patří k výrazným osobnostem československého a českého společenského dění. Jeho devadesátileté jubileum je mimořádnou příležitostí ocenit dílo, které vykonal pro jméno Československa a České republiky ve světě. Kromě toho také se svým životním kolegou Jiřím Hanzelkou uváděl zásadním způsobem do československého a českého prostředí informace o světě a dění v něm,“ zdůvodnil svůj návrh prof. Barteček.
Miroslav Zikmund také slavnostně zahájil komorní výstavu fotografií cestovatelského dua Zikmund–Hanzelka z cesty po Latinské Americe v letech 1947-1950.

Foto: Petr Novotný