Blog

Poslední aktuality

Jaroslav Novotný životopis

* 21. 3. 1903 Smečno u Slaného

+ 10. 6. 1976 Zlín

Začínal společně s Elmarem Klosem, Alexandrem Hackeschmiedem, a Ladislavem Koldou v Baťovských atelierech ve Zlíně roku 1934. Podílel se na Baťovské reklamní filmové tvorbě. Je spoluautorem filmu Poslední léto T. G. M. Byl zakladatelem školního filmu v Československu, založil první půjčovnu školních filmů a vydával odborný časopis Objektiv až do Heydrichiády, kdy byl časopis úředně zakázán.

Číst více

Smutná zpráva, opustil nás František Zuska

SMUTNÁ ZPRÁVA

Ve Zlíně, dne 29. března 2022

Vážená paní Zusková, vážená rodino,

s velkou lítostí jsme přijali zprávu o tom, že nás v pondělí 28. března 2022 po dlouhé a těžké nemoci navždy opustil náš dlouholetý spolupracovník a zakládající člen Klubu H+Z pan František Zuska.

Dovolte nám, abychom Vám za celý kolektiv Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně i Klub H+Z vyjádřili upřímnou soustrast nad odchodem tak vzácného člověka.

S Muzeem jihovýchodní Moravy ve Zlíně pan Zuska dlouhodobě spolupracoval a jako oceněný mistr tradiční výroby v oboru pletení ze slámy obohatil muzejní sbírky svými jedinečnými výtvory od malých vánočních ozdob až po složité a rozsáhlé slaměné betlémy. Svou práci prezentoval u nás v expozicích, výstavách na hradě v Malenovicích a s velkou láskou, manuální zručností, vtipem a úsměvem na tváři předváděl a předával své zkušenosti nám i veřejnosti. Získal si srdce návštěvníků muzea od nejstarších po nejmenší i jako člen Mužáků či trpělivý vedoucí kurzů pletení slámy. Všude, kde se objevil, objevilo se slunce!

Po více než deset let se podílel na práci Archivu H+Z při třídění, evidenci a ukládání negativů z cestovatelských fondů a díky jeho mnohaleté soustavné práci je fotoarchiv Eduarda Ingriše zpracován, zpřístupněn a slouží široké veřejnosti.
Jako člen Klubu H+Z byl nejen jeho úctyhodným reprezentantem, ale také aktivním členem od jeho založení do současnosti. Vstřícností, laskavostí, tolerancí a ochotou vždy a za všech okolností podat pomocnou ruku bez ohledu na vlastní pohodlí si získal respekt a lásku všech, kteří měli to štěstí se s ním setkat.

Budeme na něj vždy vzpomínat s úctou, vděčností a láskou.

 

Mgr. Pavel Hrubec
MBA Vojtěch Holík
Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně Klub H+Z Zlín

 

Virtuální výstava

Na sklonku loňského roku byla v prostorách 21. budovy Zlínského kraje otevřena výstava srovnávacích fotografií, která zachycuje proměnu Tuniska, Egypta a Súdánu a která byla otevřena v den, kdy se Miroslav Zikmund vydal za svým kamarádem Jirkou.

Výstavu jsme ve spolupráci s našimi přáteli přenesli do virtuální online podoby a nabízíme Vám ji v níže uvedeném odkazu.