Blog

Poslední aktuality

Smutná zpráva, opustil nás František Zuska

SMUTNÁ ZPRÁVA

Ve Zlíně, dne 29. března 2022

Vážená paní Zusková, vážená rodino,

s velkou lítostí jsme přijali zprávu o tom, že nás v pondělí 28. března 2022 po dlouhé a těžké nemoci navždy opustil náš dlouholetý spolupracovník a zakládající člen Klubu H+Z pan František Zuska.

Dovolte nám, abychom Vám za celý kolektiv Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně i Klub H+Z vyjádřili upřímnou soustrast nad odchodem tak vzácného člověka.

S Muzeem jihovýchodní Moravy ve Zlíně pan Zuska dlouhodobě spolupracoval a jako oceněný mistr tradiční výroby v oboru pletení ze slámy obohatil muzejní sbírky svými jedinečnými výtvory od malých vánočních ozdob až po složité a rozsáhlé slaměné betlémy. Svou práci prezentoval u nás v expozicích, výstavách na hradě v Malenovicích a s velkou láskou, manuální zručností, vtipem a úsměvem na tváři předváděl a předával své zkušenosti nám i veřejnosti. Získal si srdce návštěvníků muzea od nejstarších po nejmenší i jako člen Mužáků či trpělivý vedoucí kurzů pletení slámy. Všude, kde se objevil, objevilo se slunce!

Po více než deset let se podílel na práci Archivu H+Z při třídění, evidenci a ukládání negativů z cestovatelských fondů a díky jeho mnohaleté soustavné práci je fotoarchiv Eduarda Ingriše zpracován, zpřístupněn a slouží široké veřejnosti.
Jako člen Klubu H+Z byl nejen jeho úctyhodným reprezentantem, ale také aktivním členem od jeho založení do současnosti. Vstřícností, laskavostí, tolerancí a ochotou vždy a za všech okolností podat pomocnou ruku bez ohledu na vlastní pohodlí si získal respekt a lásku všech, kteří měli to štěstí se s ním setkat.

Budeme na něj vždy vzpomínat s úctou, vděčností a láskou.

 

Mgr. Pavel Hrubec
MBA Vojtěch Holík
Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně Klub H+Z Zlín

 

Virtuální výstava

Na sklonku loňského roku byla v prostorách 21. budovy Zlínského kraje otevřena výstava srovnávacích fotografií, která zachycuje proměnu Tuniska, Egypta a Súdánu a která byla otevřena v den, kdy se Miroslav Zikmund vydal za svým kamarádem Jirkou.

Výstavu jsme ve spolupráci s našimi přáteli přenesli do virtuální online podoby a nabízíme Vám ji v níže uvedeném odkazu.