Cestovatelská expozice H+Z v muzeu jen do konce ledna
3. 1. 2012, Blanka Kovandová, P. R. MJVM ve Zlíně, p. o.
Již jen do konce ledna bude k vidění ve výstavních prostorách Muzea jihovýchodní Moravy na zlínském zámku stálá expozice S inženýry Hanzelkou a Zikmundem pěti světadíly. Unikátní předměty z archívu slavné cestovatelské dvojice pak na nějaký čas zmizí veřejnosti z očí a objeví se v nové podobě až ve 14. budově továrního areálu, jako součást 14|15 BAŤOVA INSTITUTU.
Návštěvníkům se tak v prvním měsíci roku 2012 nabízí poslední příležitost prohlédnout si naposled pozoruhodnou expozici ve stávající podobě – tak, jak ji v roce 1996 uvedli do života její autoři – etnograf Karel Pavlištík, výtvarník Ladislav Včelař a cestovatel Miroslav Zikmund. Je dobré si připomenout, že rozsáhlý archív a sbírky, které zlínskému muzeu oba cestovatelé v roce 1995 věnovali, jsou zcela unikátní a patří ke skutečným pokladům, kterými se Zlín může chlubit i za hranicemi Česka.
Foto: archiv H+Z
„V expozici jsou vedle osobních dokladů a údajů i některé součásti výstroje, ukázky ze sbírky cizokrajných mincí a poštovních známek. Jsou tu mimo jiné upomínky na pobyt v osadě ekvádorských lovců lebek, státní vlajka, kterou Jiří Hanzelka vztyčil na vrcholu Kilimandžára, i střevíce, v nichž výstup k vrcholu nejvyšší hory Afriky absolvoval ing. Zikmund. Kůže medvěda – dar proslulého sibiřského lovce, samizdatové vydání knihy Cejlon, ráj bez andělů, cizojazyčná vydání cestopisů i ukázka vydání těsnopisem a slepeckým písmem a další unikáty. Malou galerii tu má ilustrátor knih H+Z František Přikryl. Součástí expozice je i promítání proslulé filmové reportáže Zrození sopky a vstupní audiovizuální program,“ pozval k poslední možné návštěvě expozice na zlínském zámku etnograf Karel Pavlištík a dodal: „Expozice neodsunula životní dílo inženýrů Hanzelky a Zikmunda do oblasti vzpomínek. Naopak. Postavila je před oči jako živou výzvu k následování jejich mužné odvahy, cílevědomé práce, věrného přátelství a mladé touhy poznat svět.“