XVII. ročník festivalu cestování, sbližování a poznávání kultur, motto: „Když se chce, tak to jde“

P. R. Sdružení pro cestopisnou dokumentaci Camera Incognita za podpory Statutárního města Zlína, 8. 4. 2013

Program v Alternativě – kulturním institutu Zlín 8. – 30. 4. – výstava fotografií Jiřího Kolbaby – NATURE Otevřeno: PO-PÁ 8-12, 13-17, SO: 10-16 (mimo 11. 4.) VSTUPNÉ NA VŠECHNY AKCE JE ZDARMA

Pátek 19. dubna

Alternativa – kulturní institut v 17.00 hodin Dina Štěrbová a Vítězslav Dokoupil – Návraty do Karakoramu aneb nemocnice na kraji světa Jedna z nejlepších československých horolezkyň dosáhla mimořádných úspěchů při výstupech v Himálaji. Horám zůstala věrná a s kolegou Vítězslavem Dokoupilem provozují polní nemocnici v Karakoramu. Je to vůbec možné?

Neděle 21. dubna Alternativa – kulturní institut v 18.00 hodin Lenka Klicperová, Olga Šilhová, Jarmila Štuková, Linda Vrátničková a Krystyna Krauze – Ženy na cestách Více než aktuální pořad s hvězdnými novinářkami, cestovatelkami a diplomatkou. Co má šéfredaktorka magazínu Lidé a země společného s polskou diplomatkou? A fotografka s arabistkou? Projeli kus světa bez „ochrany“ mužů! Opravdu jen riskují a nemají pud sebezáchovy? Co jsou předsudky a co realita?

Pondělí 22. dubna Alternativa – kulturní institut v 16.00 hodin Cestovatelský biograf: Cesta pod mrazivou hladinu Antarktidy (Režie Miroslav Hrdý, 40 min) Jedinečný dokument o první české potápěčské expedici na ledový kontinent. Alternativa – kulturní institut v 18.00 hodin Jiří Kolbaba – Antarktida Mág mluveného slova a neúnavný propagátor cestování opět na festivalu ve Zlíně! Uvede svoji výstavu a současně vylíčí zážitky z cest do Antarktidy.

Úterý 23. dubna Alternativa – kulturní institut v 16.00 hodin Cestovatelský biograf: Expedice za záhadami a dobrodružstvím (Režie Ivan Mackerle, 70 min) Vzpomínková projekce věnovaná projektům známého českého záhadologa Ivana Mackerleho, který nás zbytečně brzo opustil. Alternativa – kulturní institut v 18.00 hodin Jana a Karel Wolfovi – Tajuplná Indonésie Poutavé vyprávění o Indonésii doplněné projekcí fotografií a videa známé dvojice, manželů Wolfových. K tomu všemu i ukázka Indonéského tance!

Středa 24. dubna Alternativa – kulturní institut v 16.00 hodin Cestovatelský biograf: Route 66 – Mainstreet U.S.A. (Režie: Tomáš Zindler, 65 min), vítězný dokument filmové přehlídky MOTONOMÁDI, která je součástí festivalu Neznámá země. Alternativa – kulturní institut v 18.00 hodin Roman Vehovský – 7 let na cestě kolem světa Vyrazit do světa bez jasného cíle a nechat se jen tak unášet náhodou. Pro jednoho nepředstavitelný počin, pro druhého životní sen. Roman si svůj sen splnil. Z roku na cestách se staly dva, ze dvou čtyři… Jaké je to žít „na stopu“ 7 let života?

Čtvrtek 25. dubna Alternativa – kulturní institut v 16.00 hodin Cestovatelský biograf: Severní pól očima ufona (+ další dva „kraťasy“. Režie Petr Horký, 52 min) Alternativa – kulturní institut v 18.00 hodin Petr Horký a Václav Sůra – Sibiř: expedice na Pól chladu Místo srubu sáňky, na nohou lyže a kolem třeskutý mráz. O tom, jak dopadl pochod z Jakutska do Ojmjakonu, což je nějakých tisíc kilometrů, přijdou krátce po návratu povyprávět dva zkušení polárníci.

Pátek 26. dubna Alternativa – kulturní institut v 16.00 hodin Cestovatelský biograf: Trabantem napříč Afrikou (Režie Dan Přibáň, Dana Zlatohlávková, 96 min) Celovečerní road movie dvou žlutých trabantů vás dokonale naladí na večerní besedu. Alternativa – kulturní institut v 18.00 hodin Dan Přibáň – Trabantem napříč jižní Amerikou Po více než třech měsících putovaní projel cestovatel Dan Přibáň a jeho žluté trabanty spolu s mezinárodní česko-polsko-slovenskou posádkou s maličkým polským fiatem a Jawou 250 celou Jižní Ameriku od Guyany, až po nejjižnější místo Ameriky dosažitelné autem. Na tuhle besedu hned tak nezapomenete! Alternativa – kulturní institut Zlín ve 20.00 hodin Rudolf Švaříček – Bhútán Poslední země světa bez televize a internetu dnes drží i jiné primáty. Všichni Bhútánci nad 40 let se narodili 1. ledna. Mají jen křestní jméno, příjmení nebylo třeba. Otroctví bylo zrušeno v roce 1956, první silnice se namotala až v roce 1962. Individuální turistika zde neexistuje. Peníze zde znají teprve 35 let. Platí zákaz kouření pod velkými pokutami. Král má za manželky 4 sestry, oblíbený panovník se stará o růst ne HDP, ale hrubého národního ŠTĚSTÍ.

Pondělí 29. dubna Alternativa – kulturní institut v 16.00 hodin Cestovatelský biograf: Expedice Manáslu (Režie Petr Kašpar, 30 min) Alternativa – kulturní institut v 18.00 hodin Radek Jaroš – Annapurna 8091 m: těžká cesta ke Koruně Himálaje Nejlepší český horolezec konečně ve Zlíně a není náhodou, že se beseda koná v den Radkových narozenin! Připravte se na dech beroucí vyprávění o výstupu na nejtěžší a zrádnou horu Annapurnu, která Radka stála amputaci prstů u nohou.

Úterý 30. dubna Alternativa – kulturní institut v 16.00 hodin Cestovatelský biograf: Albánie – kráska se špatnou pověstí (Režie: Miroslav Náplava, 42 min) Albánie leží sice na evropském kontinentu, ale přesto se jí mnoho lidí stále bojí. V čem a proč je tak odlišná? Alternativa – kulturní institut v 18.00 hodin Jan Tutoky a Miroslav Náplava – Na Enfieldech Himálajem a další „srdcařská“ dobrodružství Honza Tutoky se na legendární motorce Royal Enfield 500 vydal do Indického Himálaje. Domů si přivezl stovky fotek a záběrů pro reportáž do interaktivního cestovatelského magazínu Srcaři. Že ho ještě neznáte? Podrobnosti a další akce na WWW.NEZNAMAZEME.CZ Zlín – město cestovatelů