Galerijní a muzejní noc

Blanka Kovandová, tisková zpráva MJVM ve Zlíně, 20. 5. 2011, 19:00
Krajská galerie výtvarného umění a Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně připravily společně Muzejní noc (více informací na zde). Pod výzvou: Nespěte! Jděte za uměním!“ se tak zájemcům nabízí neotřelý noční pohled do 19 míst po celém Zlíně. Mezi jednotlivými institucemi bude návštěvníkům akce zkracovat vzdálenosti zdarma jízda historickým trolejbusem, který pojede po trase linky 13 ve směru Sportovní hala – Lesní čtvrť a zpět v půlhodinových intervalech.
Muzeum jihovýchodní Moravy ve zlínském zámku nabídlo mimo jiné možnost zahrát si v cestovatelské expozici S inženýry Hanzelkou a Zikmundem pěti světadíly společenskou hru Po stopách inženýrů Hanzelky a Zikmunda z Prahy do Kapského Města.
V Obuvnickém muzeu byla pro návštěvníky vystavena část kolekce africké obuvi – jednak ve stálé expozici, jednak prostřednictvím malé výstavky, jejíž součástí bude například soudobý etiopský lidový kroj a pestrý soubor obuvi z rozličných oblastí Afriky.
V rámci této akce byla rovněž prezentována dokumentující historii obouvání na africkém kontinentu. Návštěvníci mohli vidět tzv. Narmerovu paletu, která je datovaná do období 3 tis. let př. n. l., nalezená ve starověkém městě Hierakonpoli (Nechen) na jihu Egypta britským archeologem J. E. Quibellem během vykopávek v letech 1897-1898. Tento ceremoniální votivní předmět zobrazuje bosého krále Narmera a jeho „nosiče sandálů“. Mezi impozantní památky starověkého Egypta náleží i kolekce 93 sandálů objevených Angličanem Howardem Carterem v roce 1922 při archeologických vykopávkách v hrobce faraona Tutanchamona. Pozornost jistě upoutají i obrázky rituálních pohřebních sandálů a drahocenných ozdob kotníků ze zlata nebo báje o krásné kurtizáně, která se díky malinké nožce stala královnou.